• TARIM VE GIDA ETİĞİ DERNEĞİ - TARGET
  • Telefon: 0.312.595 8162
  • info@targetcongress.org
Uluslararası Katılımlı 1. Tarım ve Gıda Etiği Kongresi , HABER

 

10-11 Mart 2017 Tarihlerinde Uluslararası Katılımlı 1. Tarım ve Gıda Etiği Kongresi’ni Ankara’da Gerçekleştirdik

 

Türkiye Biyoetik Derneği tarafından yürütülmekte olan “Türkiye’de Tarım ve Gıda Etiğinin Geliştirilmesi ve Tarım Alanındaki Paydaşların Etik Karar Verme Kapasitelerinin Arttırılması Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen ve ülkemizde bir ilk olan Kongreye çok sayıda yerli ve yabancı konuşmacı ve dinleyici katıldı.

 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda ve yine Ziraat Fakültesi Fakülte Kurulu Salonunda paralel oturumlar şeklinde gerçekleştirilen Kongre’de 15 çağrılı bildiri, 28 sözlü ve 35 poster bildiri sunumu gerçekleştirildi.

 

Proje iştirakçisi olan ve gerek Proje’nin yürütülmesinde, gerekse Kongrenin gerçekleştirilmesinde çok değerli birikimlerini bizlerle sürekli paylaşan iştirakçi kurumlarımız Türkiye Felsefe Kurumu, Avrupa Tarım ve Gıda Etiği Derneği, Hollanda Wageningen Üniversitesi Felsefe Çalışma Grubu ve Gıda Etiği Konseyi yetkililerinin de hazır bulunduğu Kongrede; açılış konuşmaları Kongre Başkanı Prof. Dr. Cemal TALUĞ ve Biyoetik Derneği Başkanı Prof. Dr. Neyyire Yasemin YALIM tarafından, açılış konferansı ise Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ioanna KUÇURADİ tarafından gerçekleştirildi.

 

İki gün boyunca, tarım ve gıda etiği alanında yer alan sorunlara ilişkin, birbirinden farklı ve ilginç pek çok sunum, aynı derecede zengin bir yelpazeye sahip dinleyici kitlesi tarafından izlendi. Kongre süresince yapılan yorumlarda ağırlıkla bu alanda yapılacak bir çalışmanın hasretle beklendiği ifade edildi.

 

Bu tür bilimsel etkinliklerin önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi, Kongrenin gelenekselleştirilerek devam etmesi, Tarım ve Gıda Etiği Derneğinin hedefleri arasında yer alıyor.